SOLMAZ FİDANCILIK www.solmazfidan.com
Site İçi Arama
   
FİDANLARIMIZ
  » ARMUT FİDANLARIMIZ
  » AYVA FİDANLARIMIZ
  » ELMA FİDANLARIMIZ
  » ERİK FİDANLARIMIZ
  » KAYISI FİDANLARIMIZ
  » KİRAZ FİDANLARIMIZ
  » NAR FİDANLARIMIZ
  » ŞEFTALİ FİDANLARIMIZ
Hava Durumu
Para Piyasaları

  

 Solmaz Fidancılık;

 Fidan Üreticileri Alt Birliği Üyesidir.

 

 Tohum Dağıtıcıları Alt Birliği Üyesidir.

» ERİK FİDANLARIMIZ

 

Black Beauty

Ağaç Özellikleri: Ağaçları yayvan ve kuvvetli gelişir.. Kış ayları çok soğuk olmayan bölgelere uygundur.
Meyve Özellikleri: Orta büyüklükte ve basıktır. Rengi siyaha yakın koyu mordur. Meyve uç kısmı hafif sivridir. Meyve eti olgunlaşma süresinde sarı renkten kırmızıya doğru değişir. Meyve eti sert, orta suludur. Olgunluk döneminde kendine özgü hoş kokusu vardır. Raf ömrü uzundur.
Hasat Zamanı: Temmuz ayının 1. haftasıdır.
Tozlayıcıları:  Friar, Santa Rosa
 
 Black Star
Ağaç Özellikleri: Ağaçları kuvvetli ve hızlı gelişim gösterir. Geniş açı oluşturur. Yüksek verimlidir.
Meyve Özellikleri:  Meyveleri orta irilikte ve yuvarlaktır. Çiçek çukuru basıktır. Meyve kabuğu koyu mor renktedir. Sulu ve lezzetli bir tada sahiptir. Çekirdeği küçüktür ve ete yapışıktır. İstenilen kalitede meyve üretmek için mutlaka meyve seyreltmesi yapılmalıdır.  
Hasat Zamanı: Temmuz ayının ikinci haftası  
Tozlayıcıları:  Santa Rosa, Friar, Black Diamond
 
 Santa Rosa
Ağaç Özellikleri: Ağacı kuvvetli ve yayvan gelişim gösterir.Bu çeşit kendi gruplarının içerisinde bazı bölgelerde fazla talep görmüş olup, yüksek pazar payına sahiptir.
Meyve Özellikleri: Meyvesi orta irilikte ve yuvarlaktır. Meyve kabuğu sarı zemin üzerine parçalı kırmızı renktedir. Pembe-sarı meyve eti lifli, sert, sulu, tatlı ve kendine has bir aromaya sahiptir ve meyve eti çekirdeğe yapışıktır.
Hasat Zamanı: Temmuz ayının 2. haftası
Tozlayıcıları:  Daha çok tozlayıcı olarak kullanılır.
 
  Black Amber
Ağaç Özellikleri: Uzama eğiliminde olan ağacı orta kuvvetli olarak gelişir. Çok verimli bir çeşittir. Kaliteli meyveler elde etmek için dik büyüyen dallara geniş taç oluşturacak şekilde terbiye uygulanmalıdır.
Meyve Özellikleri: Meyveleri büyük ve yuvarlak bir forma yakındır. Kabuk kısmı dumanlıdır. Meyve rengi siyaha yakın koyu mor renkte ve beneklidir. Meyve eti sert, orta sulu ve parlak sarı renktedir. Çekirdeği ete bağlıdır. Kendine özgü hoş bir kokusu vardır.
Hasat Zamanı: Temmuz ayının son haftası
Tozlayıcıları:  Friar, Santa Rosa, Queen Rosa
 
 Black Diamond
Ağaç Özellikleri: Ağaçları kuvvetli ve yayvan gelişir. Black serisi erikler içerisinde ülkemizde rağbet gören bir çeşittir. Seyrek dallı, parlak ve koyu yeşil yaprak yapısına sahiptir. Oldukça verimli bir çeşittir.
Meyve Özellikleri: Orta irilikte olmakla birlikte hafif basık ve kabuğunun üzeri dumanlıdır. Meyve kabuk rengi siyahımsı olup sarı beneklere sahiptir. Meyve eti kırmızı sert ve orta suludur. Çekirdek küçük ve ete bağlıdır. Raf ömrü uzundur.
Hasat Zamanı: Temmuz ayının 3.ve 4. haftasında hasat edilir.
Tozlayıcıları:  Friar, Santa Rosa, Queen Rosa
 
 Friar
Ağaç Özellikleri: Ağaç gelişimi orta kuvvetli olarak gerçekleşir,  dik ve hızlı gelişir. Kendine kısmen verimli olan bu çeşit, aynı zamanda birçok Japon grubu erik çeşidi için de dölleyici olarak kullanılır.
Meyve Özellikleri: Meyve büyük, basık küresel şekillidir; koyu mor, düzgün ve parlak yüzeylidir. Meyve tatlı, hoş asitlidir. Çekirdeği meyve etinden ayrı ve küçüktür. Meyve eti sarı-amber renklidir.
Hasat Zamanı: Bölgelere göre değişim göstermekle birlikteAğustos ayının ilk on günü hasat edilmektedir. Meyve ağaç üzerinde uzun süre kalabildiği için hasat süresi uzundur.
Tozlayıcıları:  Santa Rosa, Black Amber
 
 Angeleno
Ağaç Özellikleri: Güçlü, yarı yayvan ve yüksek verimlidir.
Meyve Özellikleri: Erik çeşitleri arasında iri çeşitlerden biri olarak kabul edilir. Alttan ve üsten basık, yuvarlak şekilli ve siyah kabukludur. Soğuk hava depolarında 3-4 ay muhafaza edilebilir.
Hasat Zamanı: Bölgelere göre değişmekle beraber Eylül ayının 2. haftası hasat edilir.
Tozlayıcıları: Santa Rosa, Friar
 
Autumn Giant
Ağaç Özellikleri: Ağaçları yarı yayvan ve güçlü gelişir.
Meyve Özellikleri:  Meyvesi sarı zemin üzerine hafif pembe-kırmızı renktedir. Meyve iri, sert, yuvarlak ve çiçek çukuru sivridir. Meyve eti açık sarı ve suludur. Çekirdek ete bağlıdır.
Hasat Zamanı: Eylül ayının 4. haftası hasat edilmektedir.
Tozlayıcıları: Friar, Santa Rosa
 
  Papaz
Ağaç Özellikleri: Can erikleri grubunun en çok yetiştirilen üyesidir. Ağaçları geniş ve hızlı gelişir. Sık dallıdır ve yayvan gelişir. Turfanda olarak geliştiğinden dolayı yüksek Pazar payına sahiptir.
Meyve Özellikleri: Orta iriliktedir. Meyve yuvarlak formda, karın çizgisi belirgin, kabuk rengi koyu parlak yeşildir. Meyve eti yeşil, gevrek ve suludur. Çekirdek ete bağlıdır. Olgunlaştığında kabuk rengi sararır.
Hasat Zamanı: Yeşil olum döneminde Nisan sonunda hasat edilir.
Tozlayıcıları: Kendine verimli olmasına rağmen Aynalı çeşidinin tozlayıcı olarak kullanılması verimi artırır.
 
 President
Ağaç Özellikleri: Avrupa grubu erikleri içerisinde yer alan, ülkemizde uzun süredir üretilen; taze sofralık ve kurutmalık olarak da tüketilen bir çeşittir. Ağaçları yarı dik ve oldukça kuvvetli gelişir.
Meyve Özellikleri: Meyveleri silindirik, kabuk koyu morumsu kırmızı, meyve eti sert, tatlı, sulu ve sarımtırak yeşil renklidir. Soğuk hava deposunda 3–4 hafta muhafaza edilebilir.
Hasat Zamanı: Bölgelere göre değişim göstermekle birlikte Ağustos ayının sonu eylül ayının 1.-2. haftasında hasat edilir.
Tozlayıcıları: Stanley
Bu sitenin tüm hakları saklıdır     moc.nadifzamlos @ ofni